نحوه کانفیگ DHCP server در روتر های میکروتیک

0
Telegram_GEEKBOY

در این مقاله قصد داریم که چگونگی کانفیگ DHCP server در روتر بورد های میکروتیک را به شما آموزش دهیم. سیستم عامل میکروتیک این توانایی را به ما می دهد که بروی تک تک ether های خود، سرویس DHCP راه اندازی کنیم.

برای این کار کافی است که با winbox به میکروتیک خود وصل شده و همانند شکل در قسمت IP، بروی DHCP server کلیک کرده تا وارد تنظیمات DHCP server روتر خود شویم. سپس با کلیک بر روی DHCP Setup اقدام به راه اندازی DHCP server می کنیم.

توجه مهم: لازم به ذکر است که ما از قبل بر روی ether1 خود، آی پی 192.168.100.1 را set کرده ایم.

در این قسمت ابتدا ether که میخواهیم روی آن DHCP نصب شود را انتخاب می کنیم. سپس خواهیم دید که سیستم به طور خودکار رنج شبکه ما را با توجه به IP که برروی ether خود گذاشته ایم شناسایی کرده است. سپس باید gateway را برای رنج شبکه ای که می خواهیم به وسیله DHCP به آن ها IP بدهیم را مشخص کنیم، که به طور پیش فرض IP، ether که روی آن DHCP راه اندازی می شود داده شده است.

در مرحله بعد رنج IP هایی که می خواهیم به کاربران ما داده شود را تعیین می کنیم و بعد DNS Server را تعیین می کنیم و در مرحله آخر باید lease time را مشخص کرد. اگر روی 10 دقیقه set شود یعنی بعد از 10 دقیقه که ارتباط قطع می گردد. IP از کلاینت ما گرفته می شود.

نحوه کانفیگ DHCP server در روتر های میکروتیک

توجه داشنه باشید که اگر می خواهید برای هر بخش از شبکه خود رنج خاصی داشته باشید و به صورت خودکار ای پی به کاربران داده شود به راحتی می توانید برای هر ether خود یک آی پی به صورت دستی برای رنج مورد نظر Set کرده و سپس مراحل بالا را بر اساس رنج مورد نظر بر روی آن ether پیاده کنید تا به راحتی هر قسمت از شبکه ای پی مورد نظر شما را دریافت کند.

منبع: nooran

در صورتی که مطالب سایت برای شما مفید بوده است، می توانید از طریق لینک زیر از سایت حمایت کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.