آموزش نحوه گرفتن Backup خودکار از میکروتیک و ارسال آن به Gmail

3
Telegram_GEEKBOY

راه های زیادی وجود دارد که از تجهیزات و روترهای میکروتیک، که مدیریت آن را انجام می دهید یک فایل بکاپ داشته باشید و کپی Config را برای یک اکانت ایمیل بفرستید. اما چیزی که ما می‌خواهیم این است که فایل‌های بکاپ به‌صورت خودکار به سمت فولدرهای ایجاد شده توسط خودمان در Google Drive بروند. اما دلیل مهمتری که این روش را استفاده می کنیم این است که Google Drive، بیش از ده گیگ فضای هاست دارد و شما می‌توانید هر چیزی را آنجا نگهداری کنید. باوجود این قابلیت شما همیشه و در همه‌ی مکان‌ها می‌توانید فایل بکاپ روتر خود را روی سیستم خود داشته باشد.

گیگ بوی توسط سرور های قدرتمند هاست‌هی میزبانی میگردد

مراحل انجام کار

1. ابتدا باید gmail خود را طوری تنظیم کنید که محتویات آن به سمت Google Drive فرستاده شود. تنظیمات gmail و Google Drive در لینک زیر آموزش داده شده است.


ولی من پیشنهاد میکنم بجای استفاده از روش بالا از سایت ifttt.com استفاده کنید و چیزی مثل حالت زیر برای خود درست کنید. در صورت این که می خواهید از این سایت استفاده کنید اول یک اکانت برای خود در این سایت ساخته و سپس مراحل را مثل کلیپ قرار داده شده انجام دهید.

شما حتی در این سایت می توانید تنظیمات را جوری قرار دهید که در دیگر فضا ها نیز فایل ذخیره شده و حتی بعد از ذخیره سازی برای شما هم پیغامی ارسال کند و کلی کار جالب دیگر!

نکته: البته توجه داشته باشید که در این روش تمام ایمیل های ارسالی به ایمیل شما را ذخیره می کند، پس بهتر است یک ایمیل جدا، مخصوص این کار بسازید.

if

 


 2. Script زیر را در روتربرد میکروتیک (Mikrotik) خود بنویسید تا از طریق آن از تنظیمات روتر Export گرفته و آن را ذخیره کند و سپس به Email شما بفرستد.

نکته: در قسمت میل سرور باید میل سرور شبکه خود را وارد کنید.

در شکل زیر مشاهده می کنید که این script یک بار اجرا شده است و فایل بکاپ را با پسوند rsc. و backup. ایجاد کرده است.

1

و این فایل را برای Gmail  شما ارسال کرده است.

router-backups

3. برای اینکه این فایل برای Google Drive شما هم ارسال شود باید تنظیمات زیر را انجام دهید:

وارد اکانت Gmail خود شوید و یک Lable با عنوان “RBackup” و یک Lable دیگر با عنوان “RBackupSaved” برای فایل‌هایی که قرار است داخلش قرار بگیرد، سپس به Google Drive خود Login کنید و در مسیر اصلی آن یک فولدر جدید به نام Router Backups ایجاد کنید.

روی اکانت ایمیل خود یک فیلتر درست کنید برای ایمیل هایی که Subject آنها [Config Backup] است و از آدرس [email protected] می آیند و مقصدشان آدرس ایمیل شما است و آنها را داخل فولدریا Lable جدیدی به نام RBackup انتقال دهد.

همه ی ایمیل هایی که برای شما فرستاده میشود توسط این script پردازش شده و برچسب RBackupSaved به آنها داده می شود و محتویات داخل آنها به فولدر Router Backups که در Google Drive ساخته اید انتقال می یابد.

با انجام این کار هرشب یک Copy از بکاپ روتر شما به Google Drive شما ارسال می شود.
برای اینکه script در زمان مشخصی برروی روتر شما اجرا شود باید یک Scheduler تعریف کنید که مراحل آن به شرح زیر است:

نکته: در مثال زیر تعیین شده است که هر شب ساعت 23:59 اسکریپت اجرا شود.

3

نتیجه گیری: در دنیای امروز که فضا های رایگان مانند Google Derive براحتی در اختیار عموم می باشد می توان از ویژگی بارز آنها یعنی فضای مناسب و در دسترس بودن در هر شرایطی، استفاده نمود بنابراین ذخیره کردن Backup های روتر خود در این فضا ها می تواند کمک شایانی به مدیران شبکه نماید که بطور کامل در این مقاله نحوه تنطیم آن برروی روتربرد آموزش داده شده است.

منبع: nooran

در صورتی که مطالب سایت برای شما مفید بوده است، می توانید از طریق لینک زیر از سایت حمایت کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

3 نظرات

 1. آموزش نحوه گرفتن Backup خودکار از میکروتیک و ارسال آن به Gmail – Site Title

  […] ادامه مطلب آموزش نحوه گرفتن Backup خودکار از میکروتیک و ار… […]

 2. احمد می گوید

  سلام و عرض خسته نباشید

  در قسمت میل سرور در میکروتیک که به عنوان نکته فرمودید همان اکانت gmail باید وارد شود.

  ضمنا در قسمت اسکریپ نویسی در gmail فرمودید که از این ایمیل با این پسوند این ایمیل همان gmail. هست

  1. سعید می گوید

   در قسمت میل سرور اگر در شبکه خود میل سرور دارید باید اون ها رو وارد کنید اگر ندارد فکر میکنم بشه از میل سرور گوگل استفاده کرد ولی من به شخصه تست نکردم
   در جایی که نوشته شده [email protected] شما باید ایمیل خودتون را وارد کنید کهبک آپ به آن ازسال شود

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.